Stredná odborná škola geodetická, Vazovova 14, 811 07 Bratislava

Maturita

M A T U R I T A      2 0 1 1

ČASOVÝ HARMONOGRAM

Časový harmonogram externej časti a PÍsomnej formy internej časti

Ø       15. marec 2011 - slovenský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská

literatúra (školy s VJM),

Ø       16. marec 2011 - v predmetoch anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk,

francúzsky  jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk,

Ø       17. marec 2011 - matematika,

Časový harmonogram ústnych skúšok

16.máj 2011-20.máj 2011

FORMY MATURITNEJ SKÚŠKY

Externá forma maturitnej skúšky

Jednotné, štátom zadané testy, ktoré píšu všetci maturanti v rovnaký čas. V prípade cudzích jazykov zodpovedajú obsahom a úrovňou náročnosti úrovni B2 alebo úrovni B1 Spoločného európskeho referenčného rámca Rady Európy.

Ø       Slovenský jazyk a literatúra - 90 minútový test (40 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou)

Ø       Matematika - 120 minútový test (20 úloh s krátkou odpoveďou, 10 úloh s výberom odpovede).

Ø       Anglický jazyk - 120 minútový test (úroveň B2; 46 úloh s výberom odpovede, 34 úloh s krátkou odpoveďou) alebo 100 minútový test (úroveň B1; 36 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou). Skúška má tri časti - čítanie s porozumením, gramatika a lexika a počúvanie s porozumením.

Ø       Nemecký jazyk - 120 minútový test (úroveň B2; 46 úloh s výberom odpovede, 34 úloh s krátkou odpoveďou) alebo 100 minútový test (úroveň B1; 36 úloh s výberom odpovede, 24 úloh s krátkou odpoveďou). Skúška má tri časti - čítanie s porozumením, gramatika a lexika a počúvanie s porozumením.

Písomná forma internej časti MS – slohová práca

Ø       Slovenský jazyk a literatúra - 150 minút (jedna téma zo štyroch ponúkaných).

Ø       Anglický jazyk - 60 minútový test (1 úloha s dlhou odpoveďou)

Ø       Nemecký jazyk - 60 minútový test (1 úloha s dlhou odpoveďou)

Ústna forma internej časti MS

Tvorí ju ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní, v predmete teoretická časť odbornej zložky a v predmete praktická časť odbornej zložky si žiak žrebuje jednu zo schválených tém. Ústna odpoveď je verejná.

Ø        Anglický jazyk - 20 min. príprava, 20 min. odpoveď.

Ø       Nemecký jazyk - 20 min. príprava, 20 min. odpoveď.

Ø       Slovenský jazyk a literatúra -  20 min. príprava, 20 min. odpoveď.

Ø       Odborné predmety - 30 min. príprava, 30 min. odpoveď

Praktická časť maturitnej skúšky
           Môže sa vykonať jednou z nasledovných foriem:

Ø       obhajoba vlastného projektu,

Ø       obhajoba úspešných súťažných prác,

Ø       vypracovaním vylosovanej témy
              Praktická časť odbornej zložky trvá maximálne 6 hodín.

Hodnotenie na maturitách

Žiak úspešne zložil maturitnú skúšku, ak úspešne zložil skúšku zo všetkých predmetov maturitnej skúšky. Ak žiak neuspel z dobrovoľného predmetu, nemá to vplyv na úspešné vykonanie maturitnej skúšky a výsledok sa ani neuvádza na maturitnom vysvedčení.

Kedy zmaturujete?

Ø      Zo SJ a L, AJ, NJ (teda predmetov, ktoré majú externú časť maturitnej skúšky a písomnú formu internej časti), ak hodnotenie z ústnej formy internej časti MŠ:
a) nie je horšie ako stupeň prospechu 3 - dobrý (bez ohľadu na hodnotenie písomnej formy internej časti a externej časti) alebo
b) je stupeň prospechu 4 - dostatočný a v písomnej forme internej časti získate viac ako 25% z celkového počtu bodov a súčasne v externej časti získate viac ako 33% z celkového počtu bodov.

Ø      Z matematiky (predmetu, ktorý má externú časť maturitnej skúšky a nemá písomnú formu internej časti), ak hodnotenie z ústnej formy internej časti MŠ:
a) nie je horšie ako stupeň prospechu 3 - dobrý (bez ohľadu na hodnotenie externej časti) alebo
b) je stupeň prospechu 4 - dostatočný a v externej časti získate viac ako 33% z celkového počtu bodov.

Ø      Z ostatných predmetov, ktoré nemajú externú časť ani písomnú formu internej časti, ak hodnotenie z každej formy internej časti nebude horšie ako 4 - dostatočný.

Maturitné predmety:

Povinné maturitné predmety:

• Odborné predmety (geodézia, prax, mapovanie, pozemkové evidencie, geodetické výpočty, kartografia, fotogrametria,aktualizácia geodetických informácií,kartografické rysovanie,automatizácia zobrazovacích prác,geografické informačné systémy,geografia,deskriptívna geometria, ekonomika)
  • Slovenský jazyk a literatúra
  • Cudzí jazyk AJL alebo NJL